Sprzedajesz komuś mieszkanie w budynku stanowiącym Wspólnotę Mieszkaniową?
1. Sprzedając mieszkanie, poinformuj kupującego, że budynek stanowi Wspólnotę Mieszkaniową, której zasady funkcjonowania określa Ustawa o własności lokali z dnia 24.06.1994r. (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz.1048).
2. Wskaż kupującemu, do kogo może się zwrócić z pytaniami i wątpliwościami (Dział Wspólnot).
3. W akcie notarialnym zawrzyj zapis mówiący o przeznaczeniu środków zgromadzonych przez Ciebie na funduszu remontowym lub dolicz niniejszą kwotę do ceny mieszkania.
Kupujesz od kogoś mieszkanie w budynku stanowiącym Wspólnotę Mieszkaniową?
Nabywając lokal w budynku stanowiącym Wspólnotę Mieszkaniową należy pamiętać, że wiąże się to z określonymi prawami, ale i obowiązkami.
1. Przed kupnem lokalu, warto razem z właścicielem złożyć wizytę w Dziale Wspólnot w siedzibie naszej spółki, gdyż każdy nowy właściciel ma obowiązek zapoznać się z teczką wspólnoty oraz uchwałami, które zostały podjęte na danej wspólnocie.
2. Zapoznaj się także ze stanem środków zgromadzonych na funduszu remontowym. Jest to niezbędne w celu zapobiegania niepotrzebnym nieporozumieniom w temacie partycypowania w kosztach inwestycji.
3. Serdecznie zapraszamy do wczesnego zainteresowania się sytuacją panującą w budynku. Wiele pytań bowiem wiąże się z inwestycjami podjętymi jeszcze zanim zostaliście Państwo właścicielami. Trzeba mieć na uwadze, że w momencie, kiedy dołączamy do wspólnoty, najczęściej są już na dany moment podjęte określone decyzje.
4. Obowiązkiem każdego nowego członka Wspólnoty Mieszkaniowej jest zatem zainteresowanie oraz czynne uczestnictwo w działaniach wspólnoty, a także wyrażanie swojej woli, zwłaszcza w formie stosownych uchwał.